Kopia Bez tytułu-2

TRZY KLUCZE DO DOBREGO BRANDINGU

S

Jeżeli w świecie projektowania jest jedna rzecz, której należy być pewnym, to to że jeśli masz odbiorców, będziesz potrzebować marki. Dobra marka powinna nie tylko pozwalać ludziom pamiętać kim jesteś, ale jednocześnie przekazywać też całą swoją esencję, historię i wartości.

Dlaczego potrzebujemy Brandingu?

Bez znaczenia czy mówimy o międzynarodowej korporacji specjalizującej się w sprzedaży tropikalnych wysp, czy też o małym biznesie wytwarzającym buty ze śmiesznym naklejkami na nich. Bez dobrej marki każdy może szybko popaść w zapomnienie. Ludzie nie mają cierpliwości do siedzenia i słuchania 10-cio minutowego pokazu slide’ów w prezentacji zanim się na coś zdecydują. Potrzebują więc informacji dostarczonej na pierwszy rzut oka. Sprytne logo lub ekscytująca kolorystyka może dostarczyć tyle samo informacji co trzy strony danych, jeżeli tylko jest dobrze zaprojektowana.

co tworzy dobrą markę?

Przy kreowaniu marki należy zapamiętać trzy rzeczy:

 

  1. Dobra marka jest wiarygodna.

Załóżmy, że jesteśmy tępi. Jeżeli ktoś obcy poda nam niemarkową plastikową butelkę, w której znajduje się czarny gazowany płyn i powie nam „Wypij, będzie Ci smakować, obiecuję”, nie byłbyś pewny czy chcesz wziąć łyka. Jasno czerwona etykieta z wesoło wyglądającym Mikołajem, trzymającym orzeźwiający zimny napój wydaję się jednak od razu bardziej atrakcyjna. Dobra marka powinna z łatwością wyzbyć CIę wątpliwości, że podjąłeś właściwy wybór. Powinienem wyjaśnić, że wiarygodność, nie zawsze oznacza, że otoczka Twojej marki powinna być przyjazna i wesoła. Bardziej jednak powinna dawać Twojemu rynkowi docelowemu zaufanie do Twojego produktu. Nie chciałbyś wesoło wyglądającej maskotki zdobiącej Twoją deskorolkę, gdy starasz się uchodzić za twardziela. Poznaj swoich odbiorców i pomyśl co mogłoby sprawić, że poczują się komfortowo ufając Tobie.

2.  Dobra marka jest niezapomniana.

W dzisiejszych czasach nie ma mowy, aby mówić o brandingu nie wspominając o nich:

Są szanse, że nie muszę nawet podawać nazwy firmy, a wy już wiecie kim są. Jak im się udało tak głęboko zapaść w pamięć? To proste…

Dosłownie wszystko sprowadza się do prostoty. Apple zaprojektowało markę tak prostą, że połowa ich materiałów reklamowych to pusta biała przestrzeń zawierająca logo, produkt oraz jedna linijka tekstu jeśli masz szczęście ją zobaczyć. Zakorzeniło się to w Twojej głowie, ponieważ prostota projektu, kojarzy się z prostotą produktu. Nie możesz mieć jednego, bez drugiego. Oczywiście posiadanie prostej konstrukcji nie będzie pasować dla każdej marki. Jeżeli jednak możesz sprawić, że ludzie zobaczą projekt i natychmiast pomyślą o Twoim produkcie to wstrzeliłeś się bezpośrednio w ich umysły. Aby to osiągnąć, musisz pomyśleć o najbardziej prymitywnej esencji produktu, a następnie uruchomić tę koncepcję w swoim projekcie.

W przypadku Apple chodziło o prostotę sprzętu i łatwość obsługi. Odpowiedź? Apple (jabłko). Jedno z najbardziej podstawowych źródeł żywności w przyrodzie, a więc łatwe do zjedzenia, dosłownie wystarczy ściągnąć z drzewa i jechać do miasta. Marka Nike ze swoimi produktami sportowymi polega na inspirowaniu pewnością i energią. Odpowiedź? A tick (kleszcz). Pozytywna afirmacja. Zachęta (tak jak ich motto) You can do it (możesz to zrobić). Skróć koncepcję produktu do jednego słowa, a następnie oprzyj swój projekt na tym słowie!

3.  Dobra marka jest elastyczna.

Odnosząca sukcesy marka żeby pozostać na szczycie, musi nauczyć się ewoluować wraz z upływem czasu. Jej design nie powinien się różnić.

Być może zauważasz ogromną zmianę w stylu między pierwszym projektem, a obecnym. Ważne jest, aby pamiętać, że cały proces przebiegał latami. Każdy projekt czerpał elementy z poprzedniego i w subtelny sposób go ulepszał. Dzięki temu marka jest nadal czytelna dla odbiorców. Nawet w ostatnim przypadku, gdy nazwa została całkowicie usunięta. Interesujące jest również odnotowanie fali trendów projektowych w jej historii. Złożoność wzoru na początku XIX wieku ustąpiła miejsca prostocie w latach 60-tych XX wieku. Następnie zostałą całkowicie dostosowana do dzisiejszych czasów. Nigdy nie możesz przewidzieć zmiany trendów, więc upewnij się, że Twój projekt jest z nimi na bieżąco lub zaryzykuj, że Twoja marka pozostanie w chmurze niemodnego pyłu.

Podstawa prawda jest taka, że jeśli masz dobry produkt, którego sam jesteś pewny, to Twoja marka powinna w łatwy sposób sama się przeistaczać. Twoje malowanie może przyćmić strukturalną integralność domu, który jest malowany, ale zawsze lepiej jest być uczciwym wobec konsumentów. Pozwól aby Twój produkt podsycił inspirację Twojego projektu, a nie pożałujesz.