Jak zrobić dobry branding, który sprzedaje

JAK ZROBIĆ DOBRY BRANDING, KTÓRY SPRZEDAJE?

S

Samo założenie firmy i stworzenie oferty produktowej lub usługowej to za mało. Potrzebujesz stworzyć skuteczną markę, która wyróżni Cię na tle konkurencji i zbuduje prawdziwą więź z klientami. Każdy z nas ma takie produkty, które kupuje wyłącznie od jednego producenta. Pomyśl, dlaczego to robisz? Czemu wybierasz towary tylko z jednego źródła, mimo że na rynku jest ich całe mnóstwo?

O wyborach klientów decyduje bowiem często przywiązanie do danej marki. Jej skuteczność nie polega wyłącznie na rozpoznawalności, ale również na przekazywaniu historii i wartości, które w ten sposób pozwalają się z nią łatwiej identyfikować.

Za budowę silnej marki odpowiada między innymi dobry branding. Przydaje on się wszędzie: zarówno w małej, lokalnej kwiaciarni, jak i międzynarodowych przedsiębiorstwach. Branding oszczędza czas odbiorców. Nie muszą oni czytać, kim jest dana firma, skąd się wzięła i czym się kieruje. To wszystko powinno przekazywać logo, kolorystyka, elementy graficzne czy slogany. W dzisiejszych czasach klienci potrzebują informacji „na już”. Im więcej muszą szukać, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że skorzystają z Twoich usług. Co więcej, im ciekawszy branding będziesz posiadać, tym więcej klientów zainteresuje się Twoją marką.

Jesteś więc ciekawy, jak zrobić dobry branding?

jak zrobić dobry branding

O CZYM PAMIĘTAĆ PODCZAS TWORZENIA MARKI?

Nie wystarczy wiedzieć, jak zrobić dobry branding od strony technicznej. Kreowanie marki wymaga znajomości rynku, potrzeb klientów oraz spójnej strategii marketingowej i biznesowej. Właśnie dlatego tworzenie marki powinno być poprzedzone dokładną analizą i opracowaniem planu działania. Wizerunek firmy jest tym, co jako pierwsze ujrzy Twój potencjalny klient. Ważne więc jest wywarcie świetnego, pierwszego wrażenia, którym zachęcisz odbiorcę do zaufania właśnie Tobie.

DOBRA MARKA TO WIARYGODNA MARKA

Jeśli nie wzbudzisz w odbiorcach zaufania, prawdopodobnie możesz zapomnieć o zadowalającej sprzedaży swoich produktów. Podobnie jak w przypadku marketingu treści, dobry branding musi być wiarygodny. Nie chodzi o to, że Twoja marka ma podobać się każdemu. Wręcz przeciwnie! Pamiętaj, że trafiasz wyłącznie do docelowej grupy odbiorców, którą powinieneś określić jeszcze przed budowaniem wizerunku. Dzięki temu będziesz wiedzieć, jak zdobyć zaufanie: nie wszystkich konsumentów, ale wyłącznie swojej grupy docelowej.

Doskonałym przykładem wiarygodnej marki jest Coca-Cola. Od wielu lat kojarzy się z miłym, rodzinnym obiadem czy świętami Bożego Narodzenia. Za sukcesem wizerunkowym marki nie stoi jednak wyłącznie branding, ale spójna komunikacja i działania marketingowe, które pasują do wizerunku i całej wizji kreowanej przez markę. Efektem wiarygodnego wizerunku jest pozyskane zaufanie klientów.

Gdybyś otrzymał czarny, gazowany napój w plastikowej butelce bez etykiety, wypiłbyś go bez żadnego pytania? A gdyby ten sam napój miał na etykiecie znane wszystkim logo Coca-Coli? Odpowiedź jest oczywista!

Wiarygodność marki sprawia, że nawet w przypadku dwóch jednakowych produktów, klienci wybiorą znaną im firmę.

Stwórz niezapominaną markę

Pomimo tego, że takie marki jak: Apple, Microsoft, Nike czy Adidas zostały założone przed około pięćdziesięcioma laty, dziś każdy z łatwością rozpoznaje ich logo, slogany czy inne symbole. Założyciele największych firm na świecie stworzyli niezapomniane marki, które wdarły się na stałe do świadomości konsumentów. Jak tego dokonali?

Doskonale dopasowali formę brandingu do oferowanego produktu lub usługi.

Logo Apple jest symbolem prostoty i minimalizmu. Dokładnie tak, jak produkty, które oferuje. Napis w logo VISA symbolizuje z kolei czyste i przejrzyste niebo, które przywodzi na myśl niezwykłe możliwości, jakie czekają po skorzystaniu z waluty cyfrowej. Z kolei logo wcześniej już wspomnianej Coca Coli za pomocą frywolnej oraz lekkiej czcionki doskonale odzwierciedla zabawę i czas świętowania.

Powyższe przykłady mają na celu pokazanie Ci, że odpowiedź na pytanie, jak zrobić dobry branding, tkwi w stworzeniu wizerunku, który będzie jednoznacznie kojarzył się klientom wyłącznie z Twoimi usługami lub produktami. W ten sposób zajmiesz stałe miejsce w ich umysłach, ilekroć będą potrzebowali towaru, który oferujesz. Pamiętaj jednak, że nie chodzi wyłącznie o logo i symbole graficzne. Jeśli nie poprzesz je żadnymi wartościami, przesłaniem i misją, klienci szybką wyczują, że za fasadą doskonałego logo, nie ma niczego wartościowego. Właśnie dlatego powinieneś określić koncepcję swojego produktu lub usługi, wyciągnąć z niego esencję („Dlaczego ktoś miałby go chcieć go kupić?”, „Co on daje ludziom?”, „W jaki sposób zmienia życie ludzi?”), a następnie maksymalnie ją skrócić (najlepiej do jednego lub kilku słów) i oprzeć na niej swoją markę, branding, strategię marketingową, ofertę oraz komunikację z klientami.

Przykładem tego rodzaju strategii jest marka Nike. Jej proste logo kojarzy się ze sportem i wolnością, a pozytywne i afirmujące przesłanie: „You can do it” doskonale wpisuje się w chęć osiągania sukcesów i realizowania celów ludzi na całym świecie.

jak stworzyć silną markę

DOPASUJ MARKĘ DO TRENDÓW

Jeśli chcesz, aby Twoja marka przetrwała dziesiątki lat, musi być elastyczna. Zwróć uwagę, jak zmieniało się logo Pepsi, Apple czy Adidas. Na przestrzeni dziesiątek lat ewoluowało, zmieniało swoją formę i kompozycję, ale jednocześnie nadal miało w sobie czynnik identyfikacyjny marki. W ten sposób klienci wciąż mogli bez trudu rozpoznawać brand marki pośród konkurencji, ponieważ był on dla nich czytelny! Co więcej, nie należy zapominać, że elastyczna marka ewoluuje stopniowo. Oznacza to, że każdy kolejny projekt ma w sobie cząstkę poprzedniego. W przypadku logo może być to czcionka, szata graficzna lub kolorystyka.

Nie można przewidzieć przyszłych trendów ze stuprocentową dokładnością. Można natomiast szybko na nie reagować. Brak elastyczności prowadzi do braku zainteresowania ze strony konsumentów, ponieważ marka nie spełnia ich potrzeb pod względem estetycznym i funkcjonalnym, a to z kolei prowadzi do braku zysków i dochodów. W rezultacie można rzec, że elastyczność marki jest niczym zmieniające się trendy mody: jeśli pragniesz być na topie, wyznaczać standardy i być oryginalnym, musisz wiedzieć, co w danym czasie się „sprzedaje” i podoba innym.

JAK ZROBIĆ DOBRY BRANDING?

Podstawową ideą dobrego brandingu jest przede wszystkim Twoja wiara w markę oraz jej produkty lub usługi. Jeśli wierzysz w to, co oferujesz swoim klientom, prawdopodobnie będziesz umieć im to pokazać z odpowiedniej strony. Szukaj więc takich pomysłów na biznes, które są zgodne z Twoimi przekonaniami, wartościami i zainteresowaniami. Przed stworzeniem oferty zastanów się, czy gdybyś był na miejscu klientów, kupiłbyś ten produkt lub usługę? Wejdź w rolę odbiorcy i pomyśl, co może go zainteresować? Odpowiedź na pytanie, jak zrobić dobry branding tkwi w Twoim produkcie i Twojej interpretacji potrzeb konsumentów.

Oczywiście, możesz również zlecić wykonanie brandingu specjalistom, którzy się tym zajmują. Nie zwalnia Cię to jednak z obowiązku dokładnego przedstawienia wizji i misji firmy, aby specjaliści mogli stworzyć dla Ciebie skuteczny branding marki, który będzie sprzedawać Twoje produkty lub usługi.

Kto wie? Może niebawem napiszesz do nas i to my zajmiemy się brandingiem Twojej firmy?